Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 16.07.2024

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14863
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Slovník

A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Žpísmeno T

TAJ MAHAL: 1. Bílé mramorové mauzoleum v indické Agře. Dokončeno v roce 1648 jako věčná vzpomínka šáha Džahána I. na milovanou manželku.
2. Síť indických restaurací, provozovaná po celé sluneční soustavě Jupiterskou důlní společností.(6.Já na druhou)

TANK: Vězení, které se nachází na tajném 13.podlaží Červeného trpaslíka. O 13.podlaží věděli pouze důstojníci a ti, co viděli seriál "Soumračná zóna".(45.Zpátky v červeném I)

Tarantule: Odporný chlupatý pavouk z čeledi slíďákovitých, jehož kousnutí bývalo považováno za příčinu onemocnění, projevujícího se smíchem a poskakováním (za utišující lék se pokládala hudba). Jednou z mála věcí, na které se Rimmer a Lister shodli byla hrůza z tarantule. Pro Rimmera bylo nejhorší noční můrou, že mu vleze do kalhot a Listerovi při pomyšlení, že se vzbudí a tarantule leze po jeho vlhkém, nahém, bezmocném těle, vždy běhal mráz po zádech.(8.Lepší než život)

TARKA DHAL: Indické jídlo s kuřetem a hráškem a vyslanec Vindalooského impéria představovaný Listerem.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

TARZAN: Postava vytvořená v roce 1912 spisovatelem Edgarem Ricem Burroughsem. Tarzan jako nemluvně ztratil oba rodiče a v africkém pralese ho vychovaly opice. Když byl už jako dospělý objeven lidmi, měl chování divokého zvířete.(50.Pete I)

Telegrafní sloupy 20.století: Předmět neutuchajícího Rimmerova zájmu. Vlastnil úžasnou sbírku fotografií a rád pořádal o sloupech přednášky. Zvláště ho fascinovaly čtyřky z roku padesát s trojnásobně vyztuženými vodiči.(19.Kamila)

Teleportér: též transportér hmoty. Přístroj schopný přepravit živé bytosti do velké vzdálenosti pomocí přeskupení jejich molekul.(24.Roztavení)

TELEVIZE Kryton: Pirátská televizní stanice, vysílající v Tanku [viz. výše]. Hlavním trhákem byly přímé přenosy z dámských sprch.(49.Televize Kryton)

Teorie relativity: Teorie prostoru, času a gravitace, vytvořená v letech 1911-1916 Albertem Einsteinem. Vychází z principu ekvivalence a gravitaci popisuje jako zakřivení časoprostoru. Geometrie časoprostoru tak určuje pohyb hmoty a ten naopak, spolu s rozložením hmotnosti prostřednictvím Einsteinova gravitačního zákona určuje zakřivení časoprostoru. Prostě teorie, o které se mluví jen relativně.(47.Zpátky v červeném III)

TERMINÁTOR: (1984) Robot podobný člověku s uměle vypěstovanou biologickou tkání na povrchu těla, kterého ve stejnojmeném filmu ztvárnil Arnold Schwarzenegger. Terminátor byl vyslán do minulosti, aby zabil Sáru Connorovou, budoucí matku vůdce odboje proti robotům. V pokračování z roku 1991 Terminátor bojoval na straně dobra.(18.Poslední den)

TESS Z D´URBERVILLES: (1891) Novela Thomase Hardyho o svedení venkovské dívky a následcích ze svedení plynoucích.(11.Queeg)

Texasský knižní sklad: Místo, odkud se Oswald několikrát marně pokoušel zastřelit Kennedyho.(37.Pekelně ostrý výlet)

THORNTON Angus Lionel: Bezpečnostní důstojník na Červeném trpaslíku. Zahynul při nukleární nehodě a byl znovu oživen nanoboty. Jazzový fanoušek, obřezaný. Účty splácí. Jednou přijat do nemocnice úplně nahý, přivázaný k násadě od vysavače.(45.Zpátky v červeném I)

TIFFANY: Imaginární postava, podle Rimmera ideální žena pro Listera. Pije campari se sodou a nosí kalhotky s dírou v rozkroku a bambulky na čepici. Místo k "moři" jezdí k "móři" a směje se jako poraněná myš, právě vytažená z míchačky.(39.Uroboros)

TIM: Kuchař na Červeném trpaslíku. Kvůli němu se Kochanská rozešla s Listerem. Děsnej pózér.(39.Uroboros)

TODHUNTER, Frank J.: Důstojník na Červeném trpaslíku, který převzal po Mac Intyrově smrti jeho záznamy. Dělal také dozor při astronavigačních zkouškách. Ženatý, má děti.(1.Konec)

TOTTENHAM HOTSPUR: "Kohouti". Anglický fotbalový klub, účastník Premiere league. "Ubohý kopálisti z Tottenhamu."(11.Queeg)

TRANTER Pete: Listerův známý z dětství. Lister celou pubertu pálil za jeho sestrou. Její podobu na sebe vzala psiréna, když chtěla Listera přilákat.(31.Psirény)

TREK 16: Planetka, kde hráli Lister a Rimmer golf.(41.Stesk)

Triplikátor: Upravený teleportér [viz. výše]. Přístroj, který dokáže vytvořit z každého vzoru dvě kopie. V jedné se ovšem soustředí veškeré dobro a ve druhé veškeré zlo.(29.Démoni a andělé)

TROJA: Nevelké území v dnešním Turecku. V dávném starověku se proslavilo především trojskou válkou [viz. níže]. O objevení trojské historie se významně zasloužil Schliemann.(26.Inkvizitor)

Trojská válka: Antická válka mezi Trojany a Řeky, kterou zapříčinil únos Heleny trojským princem Paridem. Válka trvala dlouhých deset let a skončila vítězstvím Řeků zásluhou jejich danajského daru. Její průběh zachytil Vergilius ve svém eposu "Aeneis".(26.Inkvizitor)

Truhla z javánského kafrového dřeva: Jediná věc, kterou kdy Rimmer dostal od svého otce kromě četných výčitek. Lister její část přihodil na podpal.(14.Trosečníci)

TRUMFÍK: Poník Kochanské, kterého měla v dětství.(40.Zkouška kanálem)

TŘI MUŠKETÝŘI: (1844) Román francouzského spisovatele Alexandra Dumase sr., který byl později několikrát úspěšně zfilmován. Popisuje dobrodružsví a hrdinství tří králových mušketýrů Athose, Porthose a Aramise, k nimž patřil ještě čtvrtý Gaskoněc D´Artagnan.(15.Polymorf)

Třicetiletá válka: (1618-1648) Válka, která začala jako celkem nevinný regionální konflikt v Německu a rozhořela se v celoevropský boj protestantů proti katolickým Habsburkům.(35.Rimmerosvět)

Tříkolkové pólo: Vzrušující sportovní hra,kterou vymyslel Lister. Z pravidel: Dva dospělí muži na tříkolce honí míč sem a tam bagetami po chodbě.(17.Fotostroj času)

Tříselná přípojka: Část Krytonova hardwaru, kam může připnout cirkulárku, vrtačku, vysavač či šlehač. Takto dokáže ušlehat i španělskou omeletu, ale je zarážející, jak málo lidí jí má v oblibě.(15.Polymorf)

Tucet špinavců: (1967) Americko-španělský film podle románu E. M. Nathansona, odehrávající se za 2. světové války. Přepadové komando, sestavené z odsouzenců k smrti je pověřeno sebevražedným posláním. V hlavních rolích Lee Marvin a Charles Bronson.(24.Roztavení)

TURNEROVÁ Tina: (1938-) Americká zpěvačka a příležitostná herečka. Zpočátku zpívala se svým manželem Ikem, potom se dala na sólovou dráhu. Objevila se ve filmu "Šílený Max a Dóm hromu" s Melem Gibsonem. Známá svými rozcuchanými účesy.(42.Žádná legrace)

TUTANCHAMON: (asi 1360-1350) Nezletilý faraon antického Egypta. Po smrti byl dle lidového obyčeje pohřben v nádherné hrobce, kterou objevila nenechavá anglická výprava vedená Howardem Carterem v roce 1922. Na hrobce zřejmě spočívala neznámá kletba, protože mnohým objevitelům se přihodily nepříjemné nehody.(45.Zpátky v červeném I)

TYGŘI: nebo lépe řečeno Bengálští Tygři. Tým amerického fotbalu ze Cincinnati, který nastupuje do zápasů v oranžovo černě pruhovaných helmách.(21.Spravedlnost)