Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 16.07.2024

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14863
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Slovník

A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Žpísmeno S

S 3: Označení pro dýchatelnou atmosféru.(29.Démoni a andělé)

SAMMY Bouchačka: Krytonova identita ve hře "Gumshoe". Pošuk se samopalem.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

Sancerre: Suché bílé víno derivované ze Sauvignon Blanc. Vhodné pro generály při bitvě.(14.Trosečníci)

SANDWICH: (1718-1792) 4. hrabě John Montagu. Britský politik, který dal světu úžasný objev. Aby nemusel přerušovat svou karetní partii, vložil plátek hovězího masa mezi dva toasty a tím vynalezl sendvič.(12.Paralelní vesmír)

SANTA CLAUS: Tělnatý stařík s bílým plnovousem a v červeném oblečení, který rozváží o vánocích hodným dětem na saních dárky.
Parafín ve Voskovém světě, který přešel k hodným parafínům z fiktivní sekce. Zahynul při přechodu přes minové pole.(13.Pozpátku)

SARAH: Dcera Rimmerova strýčka Franka. Blondýnka a dvojče Alice. Rimmer věděl, že se jí líbí.(18.Poslední den)

SARTRE Jean-Paul: (1905-1980) Existencialistický spisovatel a filozof, který měl zálibu v černých rolácích. Jednou řekl, že "Peklo je být navždy zamčený v místnosti s přáteli". (Ovšem všichni jeho přátelé byli frantíci)
Jeden z hodných parafínů ve Voskovém světě. Zahynul při přechodu přes minové pole.(3.Rovnováha sil)

SCOTT Robert Falcon: (1868-1912) Britský námořní důstojník a výzkumník. Vedoucí výpravy pěti mužů, která se jako první pokusila dobýt jižní pól. Když však dosáhli 17.ledna 1912 svého cíle, zjistili, že byli předstiženi výpravou Nora Roalda Amundsena. Na zpáteční cestě všichni zahynuli. Pátrací četa našla v listopadu 1912 těla badatelů a Scottův deník s podrobným popisem událostí. V něm bylo též popsáno hrdinství kapitána Oatese a jeho poslední slova, ke kterým Scott připsal: "Kapitán Oates přinesl nejvyšší oběť."(22.Bílá díra)

SEBEVĚDOMÍ: Část Listerovy osobnosti, která se díky jeho nemoci zhmotnila v žoviálního, podsaditého muže. Zabil Mindráka a explodoval, když si sundal na procházce po vnější straně lodi helmu.(5.Sebevědomí a mindrák)

SELBY: Listerův kámoš z Červeného trpaslíka. Byl stále namol.(1.Konec)

SENZAČNÍ BRATŘI ZPÁTEČNÍCI: Umělecké duo, tvořené Rimmerem a Krytonem, kteří uvízli na Zemi, kde šlo všechno pozpátku. Díky tomu, že vše dělali normálně, měli velký úspěch a nesmírně se proslavili.(13.Pozpátku)

SFINGA: V egyptské mytologii stvoření s tělem lva a lidskou hlavou. Egypťané její sochu stavěli poblíž pyramid, jako jejich strážce.(19.Kamila)

SHAKESPEARE William: (1564-1616) Anglický dramatik a básník. Nejlepší díla:"Hamlet", "Richard III", "Zkrocení zlé ženy".(4.Čekání na Boha)

SHAKESPEAROVÁ Wilma: Ženská obdoba Williama Shakespeara [viz. výše] v paralelním vesmíru. Nejlepší díla: "Hamlet", "Rachel III", "Zkrocení pinďoura".(12.Paralelní vesmír)

SHAPIRO Helen: (1946) Britská zpěvačka a herečka. Známá tím, že už ve 14 měla svůj singlový hit a také svými značně natupírovanými vlasy.(2.Ozvěny budoucnosti)
Pozn. Protože v českém překladu nebylo její příjmení počeštěno, nechala jsem ho rovněž v anglickém tvaru.

SCHLIEMANN Heirich: (1822-1890) Původem německý obchodník, později archeolog, který se přičinil o objevení starověké Troje a také o vykopávky v Mykénách a Ithace. Po smrti však upadl do podezření, že zcizil některé vykopané památky.(26.Inkvizitor)

SCHOPENHAUER Arthur: (1788-1860) Německý filozof, příznivec indické filozofie. Svět považoval za představu člověka, kde jen génius se může vymanit ze slepé vůle. Ve společnosti vládne boj všech proti všem a člověk je v základě špatný, z toho vyplývá pesimismus. Oblíbenec doktorky Lanstomové. "Život bez bolesti nemá smysl."(28.Karanténa)

SILVERBURG: Loď, na které Kanárci našli Kasandru.(48.Kasandra)

SINCLAIR ZX81: Počítač pojmenovaný po Clivu Sinclairovi (1940-), vynalézavém britském inženýrovi. Byl předveden jako úžasná novinka v roce 1980. Životní láska Hollyho.(10.Škvíra ve stázi)

SING SING: Americká věznice, ve které je velice užíváno elektrické křeslo.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

SIXTINSKÁ KAPLE: Kaple ve Vatikánu, bohatě vyzdobená Michelangelovými freskami ze Starého zákona.(26.Inkvizitor)

SKAUT: Průzkumná sonda, náležející ke Kosmiku. Rozkaz "VYPUS«TE SKAUTA" by měla vydávat jen osoba zodpovědná za letový provoz.(28.Karanténa)

SKYWALKER Luke: Postava ze ságy "Star Wars" (1977-), ztělesněná Markem Hamillem (1952-). Bratr princezny Leii.(40.Zkouška kanálem)

SLIZKA: Jiné označení Kamilya ostatních gelfů na přání.(19.Kamila)

SLONÍ MUŽ: (1862-1890) Joseph (občas uváděn jako John) Merrick, muž s děsivou deformací obličeje, což byl patrně následek neurofibromatózy. V roce 1980 jeho smutný osud zfilmoval David Lynch.(21.Spravedlnost)

SMRT: Jeden z Pistolníků z Apokalypsy.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

SMR«ÁK: Vyšinutý a po krvi prahnoucí vězeň v Tanku. Vždy připraven někoho zabít.(48.Kasandra)

SNAPPY: Aligátor, na kterém surfoval Eso Rimmer. "See you later, alligator."(38.Nachystejte květináče)

Sodium pentathol: Sérum pravdy, které Lister s Rimmerem kápli do inhalátoru Ackermana. Což vedlo k tomu, že když na druhý den ráno dorazil na můstek, tak se omluvil za pozdní příchod způsobený tím, že brousil manželku důstojníka pro vědu a neměl čas se převléknout ze své batmanovské soupravy.(50.Pete I)

Softwarový doktor: Program, který má odstranit poškozené soubory robota a uvést ho do původního továrního nastavení. Použit nepříliš úspěšně na Krytona.(46.Zpátky v červeném II)

SOMMERFIELD Argayle: Herec, o kterém četl Lister v časopise. Bylo mu 83 a se svou pečovatelkou měl dítě. Jediná výhoda byla v tom, že jim mohla měnit plenky najednou.(45.Zpátky v červeném I)

SOUMRAČNÁ ZÓNA: (1959-1964) též Zóna soumraku. Americký televizní seriál, dílem fantasy, dílem horrorový s občasnými prvky humoru. Tvůrcem seriálu byl Rod Serling, na scénářích se podílela řada známých autorů (Bradbury, Matheson, Beaumont). Každá epizoda byla uzavřeným příběhem. Ve většině epizod vstupuje do života něco iracionálního, aby zvrátilo zaběhaný chod věcí a připravilo na závěr nečekanou pointu, často s morálním ponaučením. V roce 1983 byl natočen celovečerní film a v letech 1985-1986 nová série příběhů.(45.Zpátky v červeném I)

SOUTHPORT: Přístavní město v Anglii, kde v hotelu strávil Lister noc s Lisou Yatesovou a šestkrát se milovali.(9.Díky za tu vzpomínku)

SPD: též SDP. Stříbrný diplom za plavání. Jeden z diplomů, které Rimmer získal a na něž je velice hrdý.(6.Já na druhou)

SPIDERMAN: Komiksový hrdina, stvořený v šedesátých letech 20. století Stanem Leem. Zrodil se z reportéra Petera Parkera, kterého ďobnul radioaktivní pavouk.(19.Kamila)

SPIELBERG Steven: (1946-) Americký režisér a producent. Nejlepší filmy: "Čelisti" (1975), "Poltergeist" (1982), E.T. (1982), "Dobyvatelé ztracené archy" (1982), "Jurský park" (1993), "Schindlerův seznam" (1993) atd...(všechno se sem nevejde)(13.Pozpátku)

Spojnice: Místo, kudy bylo možné proniknout z jedné dimenze do druhé. Kochanská se ji marně pokoušela otevřít a vrátit se do své dimenze.(39.Uroboros)

Společnost pro celibát: Organizace, ve které se angažoval Rimmer. Souhlasil s její filozofií, že "láska je nemoc, která brzdí tvou kariéru a nutí tě rozhazovat peníze."(5.Sebevědomí a mindrák)

Squash: Míčová hra vzdáleně podobná tenisu, při které se využívají čtyři stěny uzavřeného hřiště. Hlava rakety na squash je menší a okrouhlejší než tenisová či badmintonová. Míček se nejprve odráží od čelní stěny a dříve, než dopadne podruhé na zem, musí být znovu odpálen. Zápas se hraje na tři vítězné sety. Vítězem setu je ten, který jako první získá devět bodů.(20.DNA)

STAR TREK: (1966-1969) Americký televizní seriál o vesmírném putování kosmické lodi 23. století Enterprise. Hlavní postavami byli kapitán Kirk, polovulkanský první důstojník Spock a doktor McCoy. V letech 1973-1974 na něj navázala animovaná série se stejnými postavami. V roce 1987 byl Star Trek vzkřísen seriálem "Nová generace". V roce 1993 vznikl další cyklu "Hluboký vesmír 9" a v roce 1995 "Voyager". Do roku 2001 bylo natočeno rovněž devět celovečerních filmů se startrekovskou tematikou.(18.Poslední den)
Pozn. Tyto všobecně známé "startrekovské pindy" tu uvádím jen kvůli tomu, že mě baví o Star Treku psát.

STARR Ringo: (1940-) Bubeník slavné skupiny Beatles. Ten s největším nosem.(12.Paralelní vesmír)

STAUFFENBERG Claus von: (1907-1944) Německý plukovník, pocházející ze šlechtické rodiny, který se pokusil zabít Hitlera tím, že položil do konferenční místnosti vůdcova hlavního stanoviště aktovku s bombou. Hitler ke Stauffenbergově smůle atentát přežil (a to i bez Listerova přičinění) a nechal hraběte surově popravit.(17.Fotostroj času)

Stáze: Zjednodušeně: Stáze vytváří stázové časové pole. Tak, jako rentgenové paprsky neprojdou olovem, čas neprojde stázovým polem. Takže, i když ve stázi existujete, neexistujete dál v čase a pro vás osobně neexistuje čas. A i když jste pořád hmota, už nejste nic v časoprostoru. Jste nevýznamná hmota s kvantovou pravděpodobností nula. 
Lister strávil ve stázi na Červeném trpaslíku tři miliony let.(1.Konec)

Stoletá válka: (1337-1453) Konflikt mezi Angličany a Francouzi, především kvůli anglickému eminentnímu zájmu o francouzský trůn.(35.Rimmerosvět)

Stroj času: Přístroj, umožňující cestování časem, který může napáchat velkou škodu v nepravých rukách. Posádka Červeného trpaslíka se s ním dostala do roku 1963 a Lister přivedl 20. století na pokraj zkázy.(36.Mimo realitu)

STYX: V řecké mytologii nepřekročitelná podsvětní řeka, oddělující mrtvé od živých. Mrtvé přes řeku převážel na druhou stranu polokostlivec Charon, kterému se platilo mincí vkládanou do jeho úst. Mrtví pili vodu z řeky Léthé, aby zapomněli na svůj život.(52.Jenom sympaťáci...)

SUPERMAN: Komiksový hrdina, kterého proslavil především stejnojmený film (1978) a další pokračování. Mimozemšťan z planety Krypton, kterého po narození poslal jeho otec v kapsli na Zem, aby ho ochránil před zkázou domovské planety. Superman vedl na Zemi dvojí život, zdánlivě byl nesmělým reportérem Clarkem Kentem, ale ve skutečnosti ochraňoval lidstvo s pomocí svých nadpřirozených schopností.(20.DNA)

Supermogul: Neobvyklý parfém, který používala Kamila a také Kryton na své krční matky.(19.Kamila)

Svaté války: Války, ve kterých proti sobě bojovaly kočky o barvu svých čapek. Jedna skupina prosazovala červené a druhá modré. Viz. též kočičí náboženství.(4.Čekání na Boha)

Svatý FRANTIŠEK Z ASISSI: (1182-1226) Mnich, zakladatel františkánského řádu. Miloval a zachraňoval zvířátka, svatý patron ekologů.
Jeden z hodných parafínů ve Voskovém světě. Zahynul při přechodu přes minové pole.(13.Pozpátku)

SVĚT SPRAVEDLNOSTI: Rozsáhlý komplex, kontrolovaný počítačem, kde je trestanecká kolonie, vybavená polem spravedlnosti.(21.Spravedlnost)

SVOBODNÍ ZEDNÁŘI: Rozvětvená celosvětová tajná organizace, jejíž počátky sahají až hluboko do středověku. Jejím úkolem je pěstovat humanitu a starat se o mravní zdokonalení svých členů. Svobodní zednáří se zavazují ke vzájemné podpoře a mlčenlivostí o všech tajemstvích sdružení.(17.Fotostroj času)

SWIFT Jonathan: (1667-1745) Britský spisovatel, narozený v Irsku. Jeho díla jsou většinou satirická, tím nejznámějším jsou "Gulliverovy cesty" (1726).(17.Fotostroj času)

Swiss: Preparát na podporu mužnosti, který účinkuje celých sedm hodin. Lister a Rimmer ho přimíchali do pití mužstvu strážných před basketbalovým zápasem.(50.Pete I)