Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 16.07.2024

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14863
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Slovník

A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Žpísmeno O

OATES Lawrence Edward Grace (kpt.): (1880-1912) Britský polární badatel, jeden z členů Scottovy výpravy k jižnímu pólu. Po dosažení cíle, v lednu 1912, Britové zjistili, že již byli předstiženi výpravou Nora Amundsena. Na zpáteční cestě se museli potýkat s extrémně špatným počasím a nedostatkem zásob. Oates měl těžké omrzliny a aby ostatní nezdržoval, vyšel raději do vánice. Jeho poslední slova zapsal Scott do svého deníku:"Jdu se projít a možná se trochu zdržím." Už ho nikdy nespatřili a nenašly se ani jeho ostatky. Kryton ho uváděl jako dojemný příklad sebeobětování. Rimmer ovšem považoval kapitána Oatese za pako a podezříval Scotta, že ho zbaštil s instantní kaší.(22.Bílá díra)

OBČAN KANE: (1941) Americký oscarový [viz. níže] film režírovaný Orsonem Wellesem, který hrál i hlavní roli. Psychologická studie života novinářského magnáta Charlese Fostera Kanea se stala perlou světové kinematografie. Rimmer umíral podobným způsobem jako Kane.(6.Já na druhou)

OBĚTOVANÝ PĚŠÁK: Krytonovo krycí jméno ve voskové válce.(24.Roztavení)

Očistná zóna: Část Světa spravedlnosti, kam byli uváděni všichni návštěvníci a prověření, zda nespáchali v minulosti nějaký trestný čin.(21.Spravedlnost)

ODYSSEUS: Řecký hrdina trojské války, hlavní postava Homérova eposu "Odyssea", který se také objevil v jeho "Illiadě". Odysseus byl ithacký král, odešel bojovat do trojské války a po vítězství Řeků se vracel domů. Po cestě musel čelit mnoha nástrahám, včetně ostrova Sirén, které vábily svým neodolatelným zpěvem námořníky, kteří pak ztroskotali na útesech. Odysseus nechal své posádce ucpat uši voskem a sám se přivázal ke stěžni, aby mohl zpěvu naslouchat a zároveň se mu ubránit. Po dlouhé cestě dorazil včas, aby překazil svatbu své ženy Penelopy a znovu usedl na ithacký trůn.(31.Psirény)

OLIHEŇ BEZNADĚJE: Geneticky vytvořený tvor, který zmutoval a vyvinul se u něj zvláštní obranný mechanismus. Zasahoval své oběti inkoustem, který vytvořil klamné zdání a měl dohnat postižené k sebevraždě.(30.Návrat do reality)

OM: Jeden z prvních Listerových hitů. Demoverzi písně hrálo špitální rádio. Po poslechu se zakládaly terapeutické skupiny a tři lidé, kteří byli v kómatu, si sbalili věci a chtěli jít domů.(17.Fotostroj času)

OREGON: Kosmická loď zničená králíky.(1.Konec)

OSAMĚLÝ JEZDEC: Maskovaný texasský hrdina, který se poprvé objevil v americkém rozhlasovém seriálu v roce 1933. Jeho typickými a nerozlučnými doplňky byli kůň Silver a "tamten Indián" Tonto. V roce 1938 byly jeho příběhy poprvé zfilmovány. Později se k němu filmaři několikrát vrátili.(37.Pekelně ostrý výlet)

OSCAR: Cena americké filmové akademie, udělovaná od roku 1928 každoročně za nejlepší film, režii, scénář, kameru, herecké výkony, filmovou hudbu a další technické obory filmu.(42.Žádná legrace)

OSVÍCENÍ: Hololoď, kde se chtěl Rimmer stát důstojníkem a členem posádky. Díky Craneové, která mu pomohla vyhrát v testu, se mu to podařilo, ale nakonec se rozhodl vrátit na Červeného trpaslíka, aby jí zachránil život. Posádku této lodi tvoří banda arogantních, nafoukaných, citově vyprahlých, trapných megalomanů.(25.Hololoď)

OSWALD Lee Harvey: (1939-1963) Muž, označený za původce atentátu na prezidenta Kennedyho, kterého měl zastřelit ze šestého patra texasského knižního skladu. Po atentátu byl Oswald zatčen v kině a dva dny po atentátu odstřelen hospodským Jackem Rubym. Okolnosti atentátu zůstávají dodnes zahaleny rouškou tajemství.(37.Pekelně ostrý výlet) 

Otrozon: Látka, která působí na androidy jako narkotikum. Prožírá však také tištěné spoje. Stal se Ableovou zkázou.(42.Žádná legrace)

Ozvěny budoucnosti: Jev, ke kterému došlo, když Červený trpaslík překročil rychlost světla. Některé události bylo možné vidět dřív, než se skutečně staly.(2.Ozvěny budoucnosti)