Červený trpaslík


Červený trpaslík - Epizody - Scénáře - Posádka - Herci - Dabing - Ze zákulisí - Hnidopich - Náboženství - Vesmír - Direktivy - Havárky - Nadávky - Postřehy - Texty - Hudba - Mobil - Kostýmy - Dodatky - Sex - Kuchařka - Filmotéka - Slovník - Kalendář - Obrázky - Film - Quiz - Fantazie - NSFAQ - Vzkazy - Srazy - Download - Merchandising - Kontakty - Diskuse - Facebook
Dnes je 21.06.2024

Naše tipy
Přidejte si nás do položky Oblíbené.

Relaxační folie

Informace
Vzkazy
14863
NSFAQ
1354
Quiz
6

Facebook

Sponzoring

Slovník

A B C Č D E F G H CH I J K L M N O P Q R S Š T U V W X Y Z Žpísmeno P

PALLISTER: Jedna z obětí ve hře "Gumshoe". Jeho vraždu naplánovala Loretta a odbouchla ho Maxine.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

Paměťová sonda: Zařízení v očistné zóně Světa spravedlnosti. Prohledává mozky návštěvníků kvůli důkazům trestné činnosti.(21.Spravedlnost)

PAN FILUTA: Maňásek tučňáka, který se stal Rimmerovým společníkem a rádcem, když se Rimmer nakazil holovirem. Měl stejně jako Rimmer vražedný pohled.(28.Karanténa)

PAPAGENO: Jedna z hlavních postav opery "Kouzelná flétna". Papageno byl ptáčník, který chytal ptáky pro Královnu noci a toužil se zamilovat. Antilister dokázal zazpívat jeho árii v němčině a to byla taková legrace, že se z toho všichni váleli po zemi.(41.Stesk)

PAPEŽ: Nejvyšší autorita katolické církve. Protože jsou si všichni velice podobní, těžko odhadovat, který se to v seriálu vlastně objevil. Vzhledem však nejvíce odpovídá papeži Řehořovi XIII (1502-1585).
Jeden z hodných parafínů [viz. níže] ve Voskovém světě. Roztavil se.(24.Roztavení)

PAPOUŠEK: Bar na palubě G Červeného trpaslíka. Místo romantické schůzky Krytona a Kamily.(19.Kamila)

PARAFÍNI: Obyvatelé Voskového světa. Voskoví androidi, kteří byli naprogramovaní k opakování stejné sekvence rutin. Podařilo se se jim přerušit své programy a rozdělili se na hodné a zlé. Obě skupiny mezi sebou vedli voskovou válku.(24.Roztavení)

Paralelní vesmír: Pátý rozměr - paralelní skutečnost. Dvě těla, která sdílejí stejný prostor, ale jeden o druhém neví. (Něco jako Rimmerovi rodiče v posteli.) Posádka Červeného trpaslíka se omylem dostala do paralelního vesmíru, kde měly ženy dominantní postavení.(12.Paralelní vesmír)

Parkinsonova nemoc: Onemocnění nervového systému, jehož nápadným příznakem je převážně klidový třes. Současně je zvýšená svalová ztuhlost, pohybová chudost, maskovitý obličej, změněná řeč a vratká chůze.(46.Zpátky v červeném II)

PÁTEK 13.: Do roku 2001 devět filmů tohoto názvu, které na sebe volně navazují a spojuje je nezničitelný vrah v hokejové masce Jason, který kosí převážně teenagery. Je s podivem, že za Listerových časů došli teprve k číslu 1648.(8.Lepší než život)

PATTON George Smith.: (1885-1945) Americký generál ve 2. světové válce. Rimmerův oblíbenec. Oba věřili v reinkarnaci. Rimmer vlastnil jeho hleny uschované v lahvičce, ale velkoryse je daroval Krytonovi na památku.(18.Poslední den)

PAUL Les: (1915-) Americký kytarista a tvůrce. Lister vlastnil repliku jeho kytary.(14.Trosečníci)

PEPEK námořník: Kreslená postavička, vytvořená E. C. Segarem. Námořník. který svou sílu získával z pojídání spousty špenátu. Listerův oblíbený filozof pro svůj výrok "Jsem to, co jsem."(20.DNA)
Pozn. Snadno se zaměňuje s René Descartesem.

PES: Kocourův protějšek z paralelního vesmíru [viz. výše]. Zablešený smraďoch, alergický na slovo "vana".(12.Paralelní vesmír)

PETE: Původně devítiletý vrabec, kterého Kryton omylem časometem změnil v tyranosaura rexe. Potom, co zdemoloval část Červeného trpaslíka, sežral veškeré zásoby mátové čokolády i ovocných nanuků a vypil veškerou colu, podařilo se Listerovi změnit ho zpátky na vrabce.(50.Pete I)

PETERSEN Olaf: Listerův největší kámoš, původem z Dánska, zásobovací důstojník. Byl stále namol.(1.Konec)

PHILIP: Listerova identita ve hře "Gumshoe". Detektiv, zamilovaný do Loretty.(33.Pistolníci z Apokalypsy)

PILÁT Pontský: Římský správce Judeje (26-36), který odsoudil Ježíše Krista k ukřižování poté, co ho k tomu donutila židovská rada. Veškerou svou vinu odmítl gestem, když si po rozsudku umyl ruce.(25.Hololoď)

PINTER Harold: (1930-) Britský dramatik a někdejší herec. Nejznámějším jeho dílem je "Správce".(14.Trosečníci)

Pistolníci z Apokalypsy: Lidská podoba viru Armageddon, ve které se objevil v "Ulicích Lareda". Pistolníci byli stejně jako v bibli čtyři.(33.Pistolníci z Apokalypsy)
Pozn. Zjevení svatého Jana:"Tu viděl jsem, jak Beránek rozlomil první ze sedmi pečetí...A hle, bílý kůň a na něm jezdec s lukem, byl mu dán věnec dobyvatele, aby vyjel a dobýval...A vyjel druhý kůň, ohnivý, a jeho jezdec obdržel moc odejmout zemi mír, aby se všichni navzájem vraždili, byl mu dán veliký meč...A hle, kůň černý a jezdec měl v ruce váhy...Za denní mzdu jen mírka pšenice, za denní mzdu tři mírky ječmene. Olej a víno však nech!...A hle, kůň sinavý a jméno jeho jezdce Smrt, a svět mrtvých zůstával za ním. Těm jezdcům byla dána moc, aby čtvrtinu země zhubili mečem, hladem, morem a dravými šelmami."

PIUS: Rimmerova přezdívka, kterou neměl právě v oblibě. Prozradil jí pouze Kamile.(19.Kamila)

Planeta nymfomanek: Fiktivní planeta, která byla součástí videohry Červený trpaslík. Byli maníci, co na ní zkejsli několik let.(30.Návrat do reality)

PLANETA OPIC: (1968) Americký film s Charltonem Hestonem a Roddy Mc Dowallem. Kosmonaut Taylor ztroskotá se svými druhy na planetě, které vládou lidoopi a k lidem se chovají jako ke zvířatům. Pouze Taylorovi se s pomocí opičí doktorky Ziry a jejího snoubence Cornelia povede utéct. V zakázané zóně najde zpola zasypanou Sochu svobody a pozná, že je na Zemi.(10.Škvíra ve stázi)

PLATINI Hercule: Kapitán Osvícení. IQ 212.(25.Hololoď)

PLATO: (asi 428-347 př.n.l.) Antický, řecký filozof, možná také vynálezce plátna.(12.Paralelní vesmír)

Počítačová senilita: Nemoc, postihující počítače a androidy. Projevuje se výrazným poklesem jejich inteligence.(22.Bílá díra)

POIROT Hercule: Belgický detektiv, jedna ze dvou vychytralých hlavních postav knih Agathy Christieové. Charakteristický svým malým navoskovaným knírkem.(5.Sebevědomí a mindrák)

POITIER Sidney: (1924-) Americký herec a režisér, první černošský držitel Oscara. Nejznámější filmy: "Útěk v řetězech" (1958), "V žáru noci" (1963), "Hádej, kdo přijde na večeři" (1967) a "Panu učiteli s láskou" (1967).(26.Inkvizitor)

Pole spravedlnosti: Část Světa spravedlnosti, kde nebylo možné spáchat jakýkoliv trestný čin. Každý přestupek se obrátil proti jeho původci.(21.Spravedlnost)

Polévka Gazpacho: Polévka z citrónové šťávy, vody, oleje, pažitky a okurek, oblíbená především ve Španělsku. Symbol Rimmerova životního ponížení a jeho poslední slova před smrtí. Už nikdy nezapomene, že se jí studená.(6.Já na druhou)

POLLOCK Jackson: (1912-1956) Americký malíř, objevitel stylu známého jako "akční malba", který nezřídka rozvíjel i na ulici. Bylo mu přisuzováno i dílo na Montmartrev Paříži. Ve skutečnosti to byl Listerův obsah střev.(18.Poslední den)

POLYMORF: Geneticky vytvořený tvor, schopen se v cokoliv proměnit. Původně pokus vytvořit dokonalého vojáka, který se však nepovedl. Vyhledává duševně narušené a nevyrovnané jedince a vysává z nich negativní emoce. Na Červeného trpaslíka se dostali dva - první byl zabit a druhý, o poznání méně inteligentní, zemřel na sešlost věkem v Listerově šuplíku na čisté trenýrky.(15.Polymorf)

Pozitivní viry: Viry, objevené doktorkou Lanstromovou. Patřila k nim například chronická nemoc disžokejů 20. století chřipka naruby, virus pro sexuální přitažlivost a felicitus populi.(28.Karanténa)

P.R.A.S.Á.K.: Kódovaná zkratka Rimmerovy operace: Povýšení, Rimmer Slavným Kabrňákem.(46.Zpátky v červeném II)

PRASÁK Bob: Vžitá přezdívka doktora, o němž se zmiňoval pořad "Životní styl nechutně bohatých a slavných". Vynalezl zpívající kondom.(17.Fotostroj času)

PRCEK: Jeden z robíků na Červeném trpaslíku.(8.Lepší než život)

PRESLEY Elvis: (1935-1977) Král není mrtev! Love you tender!
Jeden z hodných parafínů [viz. výše] ve Voskovém světě. Rimmer ho povýšil na seržanta. Roztavil se.(24.Roztavení)

PRINCEZNA LEIA Organa: Postava ze ságy "Star Wars" (1977-), kterou hrála Carrie Fischerová (1956-). Leia nechodila s korunou na hlavě ale s účesem, který vypadal jako sluchátka a kterým se podobala Kochanské s ucpávkami na uších.(40.Zkouška kanálem)

PRO SVOU ŽENU NA KRAJ SVĚTA: Hra od Raye Cooneyho z roku 1980.(10.Škvíra ve stázi)

PROFESOR: Kocourovo alter ego v zrcadlovém vesmíru. Velice inteligentní.(52.Jenom sympaťáci...)

Programovatelný virus: Virus, který je možné upravit tak, aby zbavil brambory slupek. Vymkl se kontrole a zbavil veškerých slupek Rimmera, Listera a kapitána Hollistera.(50.Pete I)

Prostor 47: Odlehlá část Červeného trpaslíka, kde je umístěna karanténa.(28.Karanténa)

PŘÍBĚHY OD ŘEKY: Oblíbený klasícký seriál Listera a Kocoura. Bylo natočeno i pokračování "Nová generace", ale již s menším úspěchem. Nenašli nikoho, kdo by nahradil Hammyho křečka.(19.Kamila)
Pozn. "Příběhy od řeky" je skutečný kanadský seriál od Johnnyho Morrise pro děti o dobrodružstvích zvířátek žijících u řeky. "Nová generace" je převzata ze "Star Treku".

PSIRÉNY: Obří, geneticky zmutovaný hmyz, který dokáže změnit vnímání každého jedince. Přivábí svou oběť a pak jí brčkem vycucne mozek. Jsou jako sirény z té turecké řecké báje o Odysseovi.(31.Psirény)

Psychoměsíc: Umělá planetka, která se vyladí na duši jedince, který na ni vstoupí. Když na ní ztroskotal Rimmer, všichni jeho duševní démoni tu ožili. Planetu pokryly "bažiny zoufalství", "propasti beznaděje" a "lesy ponížení". Zrodily se zde Černé kápě a Velký úchyl.(27.Psychoteror) 

Psychoscan: Příruční přístroj, který zachycuje známky života i nebezpečné viry v okolí. Pozor na laciné marťanské baterie!(28.Karanténa)

PTAČÍ MUŽ: Vězeň, kterého našli Rimmer s Listerem v díře. Patřil mu Pete [viz. výše].(50.Pete I)

PUŠKINA Nataša: První důstojník na Osvícení. IQ 201.(25.Hololoď)

PYGMALION: Kniha irského romanopisce George Bernarda Shawa. Příběh chudé květinářky Elisy Doolittleové, která se stane objektem sázky mezi profesorem Higginsem a jeho přítelem o to, že z ní Higgins dokáže udělat dámu. V roce 1964 byla kniha námětem pro úspěšný film "My Fair Lady".
V řecké mytologii byl Pygmalion kyperský král, který se zamiloval do sošky, kterou sám vyřezal.(46.Zpátky v červeném II)

PÝCHA A PŘEDSUDEK: (1813) Román Jane Austenové, později převedený i do počítačové hry. Příběh pěti sester Benetových a jejich matky, která je touží co nejrychleji provdat. Většina děje se točí kolem druhé dcery, Elisabeth, která po dlouhých peripetiích najde štěstí u pana Darceyho.(42.Žádná legrace)

PYTHAGORAS: (asi 580-500 př.n.l.) Řecký filozof a matematik. Posedlý trojúhelníky. Autor Věty Pythagorovy: "Obsah čtverce sestrojeného nad přeponou se rovná součtu obsahu čtverců sestrojených nad oběma odvěsnami."
Jeden z hodných parafínů [viz. výše] ve Voskovém světě. Roztavil se.(1. Konec)